کاسکو و تغزیه آن

سینا غزالیان یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 - 03:50
کاسکو و تغزیه آن
اصلی ترین قسمت نگهداری کاسکو ها ( و بطور کلی طوطی سانان )

تغذیه آن ها و چیزهایی است که باید ویا نباید بخورند.

اصلی ترین قسمت نگهداری کاسکو ها ( و بطور کلی طوطی سانان )

تغذیه آن ها و چیزهایی است که باید ویا نباید بخورند.

در این مطلب به این نکته مهم می پردازیم .
اهمیت تغذیه بر کسی پوشیده نیست ولی بد نیست بدانید که تغذیه درست تقریبا میتواند بطور کامل پرنده شما را در برابر انواع مشکلات و بیماریها بیمه نماید.کلأ خوردنی های کاسکو را می توان به چند دسته اصلی تقسیم کرد:- غذاها : که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

- مکمل ها : که در مبحث مربوطه بررسی می کنیم.

- داروها : که در مبحث مربوطه بررسی می کنیم.

- خوردنی های تفریحی :در بخش تفریحات و اسباب بازی ها به آن می پردازیم.همانطور که گفتم تغذیه اصلی ترین بخش نگهداری کاسکوست و مهمترین بخش در سلامت کاسکو نیز می باشد .کاسکو پرنده ای است همه چیز خوار، که قادر به خوردن تمام گیاهان ، غلات ،*گوشت ، لبنیات و ... می باشد و لی در این بین، بعضی از غذاها برایشان ضروری ، بعضی لازم و بعضی مضرند. در این بخش به این مطلب می پردازیم.

تغذیه کاسکو ها را می توان به چند دسته تقسیم نمود:غذاهای اصلی


آن دسته از غذاهایی که غذاهای واجب برای

کاسکو محسوب شده و باید در رژیم غذایی روزانه کاسکو قرار بگیرند:


1- تخمه آفتاب گردان :


اصلی ترین غذای کاسکو تخمه آفتاب گردان خام است که از لحاظ ارزش غذایی و هم از لحاظ عادتی ، بهترین غذا برای کاسکو است

به چند نکته دقت کنید:

- تخمه باید خام و بدون نمک باشد.

پوست تخمه ها نباید در اثر خیس شدن رنگ پس بدهد( اکثر تخمه هایی که پوسته سیاه کامل دارند اینگونه اند و نامناسبند.)

- تخمه هایی که برای خوراک انسان مصرف می شود را تهیه نمایید. (اکثر تخمه های موجود در پرنده فروشی ها طعم تلخ می دهند که علاوه بر نامرغوب بودن برای کاسکوها خطرناکند.)

- تخمه های آفتاب گردان در رنگ های مختلف (سیاه وسفید ، سفید ، قهوه ای و ...) موجودند که تمامی آنها دارای خواص یکسانند . متأسفانه بعضی از پرنده فروشی ها تخمه های پوسته رنگی را بعنوان تخمه تقویتی با قیمتی گران تر می فروشند که به هیچ وجه این گونه نیست.

- سعی کنید در صورت امکان از هر کدام از انواع تخمه های گفته شده بصورت متناوب به کاسکو بدهید تا به همشان عادت کند چون اگر مدت طولانی از یک رنگ تخمه به آنها بدهید سریعأ عادت می کند و انواع دیگر را نمی خورند.

2- آجیل خام :


آجیل ها مخصوصأ پسته ، بادام ، فندق ، گردو ، بادام زمینی و انواع تخمه بسیار برای کاسکو مفیدند. فقط سعی کنید به کاسکو هایی که جوجه نیستند تمام آجیل ها را با پوست بدهید . جون علاوه بر سرگرم شدن کاسکو برای شکستن پوسته آنها و تقویت منقار از مواد معدنی موجود در پوست آنها هم بهره مند می شوند.

بادام زمینی علاوه بر خواص بالا دارای خاصیت ضد استرس می باشد که برای پرنده مخصوصأ کاسکو هایی که زیاد قار (جیغ ) می کشند بسیار مؤثر است.3- غلات :


تمامی غلات برای کاسکو مفید است که از بین آن ها ذرت و گندم مهمترین غلات می باشند.

- ذرت دارای کاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامین A شده که بسیار مفید است. ذرت را هم می توانید بصورت تازه (بلال) به کاسکو بدهید و هم بصورت دانه ای.

بلال تازه :یکی از بهترین غذاها برای کاسکوست چون علاوه بر خوردن دانه های ذرت می تواند چوب بلال را نیز بجود که هم مفید است و هم کاسکو را سرگرم میکند.

دانه ذرت : ذرت دانه ای را هم میتوانید بصورت تازه و هم بصورت خشک به پرنده بدهید . ذرت خشک را از پرنده فروشی ها بگیرید (ذرت دانه درشت) اگر کاسکویتان ذرت خشک را براحتی نمی خورد می توانید آنرا مدتی خیس نمایید و سپس به کاسکو بدهید.

گندم را می توانید هم بصورت خشک و هم بصورت جوانه و هم بصورت نان به کاسکو بدهید. خوردن حداقل هفته ای سه مرتبه جوانه گندم برای کاسکو بسیار عالی است.میتوانید از بیسکوییت (مخصوصا سبوس دار مثل دیجستیو)هم به کاسکو بدهید که هم مفید است و هم کاسکوها بسیار به آن علاقه دارند.4- حبوبات :


تمامی حبوبات مخصوصا نخود برای کاسکو ها ضروری است . نخود علاوه بر داشتن مواد مغذی برای رفع گری (کچلی خودمون) ، کمک به صحبت کردن کاسکو و کم کردن چربی بدن کاسکو بسیار مهم است.

فقط به این نکته کاملأ دقت کنید که حبوبات را به هیچ عنوان بصورت خشک به کاسکو ندهید – یا بصورت نیم پز و یا خیس کرده به کاسکو بدهید- برای خیس کردن باید حداقل سه روز نخود را در آب بخیسانید (حداقل روزی سه بار آب آنرا را عوض کنید)


5- میوه و سبزیجات :


تمامی میوه ها و سبزیجات (بغیر از چند مورد استثناء كه در بخش بعد بیان می كنم ) برای كاسكو ها مفید و ضروری است چون اكثر ویتامین ها و مواد معدنی را كاسكو ها از میوه ها و سبزیجات دریافت می كنند . فقط دقت كنید میوه هایی كه دارای هسته مغزدار هستند (مثل آلبالو ، آلو ، سیب و ...) را بدون هسته به كاسكو بدهید ( دلیل آن را در مطلب بعدی بیان می كنم)در اینجا به چند نكته خاص در این باره اشاره می كنم :- بعضی میوه ها را بصورت خام و پخته می توان به كاسكو داد ولی بعضی از آنها را حتمأ باید بصورت پخته به كاسكو بدهید (مانند سیب زمینی)- بعضی از میوه ها علاوه بر خواص فراوان دارای خاصیتی هستند كه قابلیت سرگرم كردن كاسكو را نیز دارا می باشند كه به همین واسطه چند كاربردی می باشند (مانند هویج)- سعی كنید میوه ها (بخصوص مركبات و انار) فقط شیرین باشند و حتی المقدور از دادن میوه های ترش مزه به كاسكو خودداری كنید ( تأثیر منفی روی سخن گویی پرنده دارد).- از دادن میوه و سبزیجات تند مزه (مثل فلفل ) به كاسكو خودداری كنید ( بر خلاف شاه طوطی كه به آنها علاقه خاصی دارند.) چون پرنده را دچار ناراحتی های گوارشی می كند.- از دادن میوه های مانده و خراب به كاسكو جدأ بپرهیزید و اگر میوه را با پوست می دهید آن را خیلی خوب بشویید.6- عسل :
عسل یكی از بهترین و مغذی ترین غذاهاست كه برای تقویت جسمی و هوش كاسكو بسیار مهم است .

در تمامی دانه های تقویت شده بسته بندی خارجی كه با قیمت بسیار بالایی هم فروخته می شوند تنها تبلیغاتشان به عسل اندود بودن آنهاست (اگر درست باشد!).

اگر می توانید عسل را بصورت جداگانه به كاسكو بدهید (مخصوصأ عسل با موم) در غیر اینصورت می توانید بعضی از غذاهای مورد علاقه كاسكو یا بیسکوییت و یا نان را آغشته به عسل كنید و به او بدهید.)7- استخوان ران مرغ و گوشت پخته :


استخوان پخته مرغ منبع مغذی و سرشار از كلسیم و پروتئین و مواد معدنی است كه برای تقویت كاسكو بسیار مؤثر است بخصوص برای رفع ترك خوردگی نوك و ناخن و یك دست شدن پرها.- نكته : استخوان را كاملأ پاك نكنید و آنرا با مقداری گوشت مرغ و غضروف های چسبیده به آن ، به كاسكو بدهید.- همچنین مقداری گوشت پخته بدون ادویه و کم نمک در رژیم غذایی كاسكو مفید است.8- برنج و ماكارونی :


دلیل اینكه بنده برنج وماكارونی را جدا از غلات نوشتم به دو دلیل است

1- اهمیت آنها و 2- فراوانی مصرف در خانواده های ایرانی.

برنج منبع سرشار از ویتامین های B می باشد كه برای درخشندگی و رشد پر ها و همچنین تقویت بدن و جلوگیری از بیماری ها (نظیر نیو كاسل) بسیار مفید است و ماكارونی نیز دارای تمام خواص گندم است با این تفاوت كه اصولأ كاسكوها به ماكارونی علاقه بیشتری دارند.

- نكته : برنج را بصورت خام ندهید . برنج پخته و یا نیمه پخته ، بدون روغن (و یا روغن بسیار كم) ، كم نمك و بدون ادویه به كاسكو بدهید.9- تخم مرغ :


تخم مرغ پخته یك غذای بسیار مغذی و مفید برای كاسكو است و روزی نصف تخم مرغ برای كاسكو لازم است. تخم مرغ حاوی كلسیم فراوان است كه ماده ای ضروری برای كاسكو ست . حتی در مواردی كه كاسكو دچار كمبود كلسیم می شود پوسته تخم مرغ بهترین دارو است.10- لبنیات :


چون لاكتوز (قند شیر) برای كاسكو مضر است. لبنیاتی كه دارای لاكتوز است برای كاسكو مناسب نیست.

در بین لبنیات ها ماست یكی از لازم ترین مواد مورد نیاز كاسكوهاست. مخصوصأ كاسكوهایی كه به هر دلیل آنتی بیوتیك مصرف می كنند حتمأ باید به مقدار زیاد ماست بخورند.

- شیر خشك یك غذای مقوی است كه دربعضی از مطالب بعنوان غذای كمكی به كاسكو توصیه شده است كه گزینه بدی نیست ولی باید در صورت مصرف به مقدار بسیار كم استفاده می شود چون بعلت داشتن لاكتوز فراوان كاسكو را دچار ناراحتی های گوارشی (اسهال)می نماید.

- گهگاه مصرف نان تست آغشته به شیر هم برای كاسكو مفید است.11-آب و آبمیوه :


در مورد آب كاسكو هم به همین نكته اكتفا می كنم حتی المقدور از آب شیر استفاده نكنید (مخصوصأ عزیزان تهرانی و كرجی) و از آب معدنی و یا تسویه استفاده كنید.

آب انواع میوه های مجاز برای کاسکو را میتوانید به پرنده بدهید .

- از آبمیوه های کارخانه ای استفاده نکنید و آبمیوه تازه خانگی به کاسکو بدهید.

یك سری از غذاهارا هم به هیچ عنوان نباید به كاسكویتان بدهید زیرا برای كاسكوها بسیار مضر و بعضأ سمی هستند:1- الكل و هر خوراكی كه حاوی الكل باشد.2- آووكادو (میوه چرب كه در ایران موجود نیست).3- هسته میوه های آلو ، هلو ، گیلاس ، آلبالو و ... . دانه سیب (تلخی طعم آنها بخاطر وجود سیانید است كه بسیار سمی است).4- تمام خوراكی های حاوی كافئین.5- سیر و پیاز خام (پرنده را دچار كم خونی می كند).6- ادویه ، مخصوصأ فلفل كه سیستم گوارشی را بسیار آسیب می رساند.7- قارچ مخصوصأ خام .8- سبزیجاتی همانند ریواس ، كرفس ، مارچوبه ، كنگر و ...9- پنیر (گوارش پرنده را بسیار مختل می كند).10-گوشت و جگر خام.11-نمك و غذاهای شور برای كاسكو نامناسبند ولی مقدار كم مصرف آن ایرادی ندارد.12-كاكائو و شكلات های حاوی كاكائوغذاهای دیگربه جز دو دسته فوق غذاهایی هم هستند كه گهگاه كاسكو تمایل به خوردن آنها دارد. چیزهایی كه لازم نیستند ولی مصرف محدود آنها هم ضرری ندارد. مثل قند (كه ناتسی عاشق قند داخل چای زده است) – چای شیرین .چند نكته نهائی:
- كلأ تمام غذاهای خانگی پختنی كه خودتان مصرف می كنید و حاوی روغن ، ادویه و نمك زیاد نباشد را می توانید به كاسكویتان بدهید (هر غذایی كه یك كودك 3-2 مجاز به خوردن آنهاست را كاسكو هم می تواند بخورد بشرطی كه غذاهای ممنوعه در آنها نباشد.- سعی كنید خوراكی مورد علاقه كاسكویتان را پیدا كنید و از آن برای تربیت و تعلیم كاسكو استفاده كنید (بررسی در مطلب مربوطه)- كاسكو بعضأ به ابعاد غذا نیز توجه دارند ( مثلأ بعضی از آنها دانه های ریز را نمی خورند و ...) این موضوع را سعی كنید بیابید تا در تهیه غذا دچار مشكل نشوید.- هیچگاه غذایی را به زور به كاسكو ندهید . كاسكو ها در اثر زمان دچار تغییر ذائقه می شوند . بعضأ غذاهایی را كه فعلأ نمی خورند در آینده خواهند خورد . به جای زور و اجبار سعی كنید صبر داشته باشید .- از ابتدا همه چیز را براحتی در اختیار كاسكو قرار ندهید این امر كاسكو را بد عادت می كندرژیم غذایی مناسب برای كاسكواین مطلب بعنوان نمونه ای از رژیم غذایی مناسب برای كاسكو هاست و شما می توانید با اطلاع از خواص غذاها رژیم های مختلفی را برای پرنده خود برنامه ریزی كنید.

قبل از ادامه مطلب لازم به یاد آوری است كه مكمل هایی برای جبران كمبود مواد مورد نیاز كاسكو نیز وجود دارد كه بعضأ بسیار خوب و مفیدند كه در مطلب های بعدی به آنها می پردازیم ولی در این مطلب صرفأ به رژیم غذایی می پردازیم كه شما خودتان می توانید برای كاسكویتان تهیه كنید .- همانطور كه قبلأ گفتم اصلی ترین غذای كاسكو تخمه آفتابگردان است (كه شرایطش در مطلب قبلی ذكر شد) كه باید بصورت مداوم در اختیار كاسكو قرار گیرد.به میزان 10 % از مصرف استاندارد تخمه توسط كاسكو باید از تخمه شور (یا مواد غذایی با نمك كم ) استفاده كنید (این مقدار نباید بیشتر از 1 قاشق تخمه در روز باشد) .- روزانه حداقل 1 بار در یك بشقاب ( یا ظرف غذایی غیر از ظرف تخمه ) میوه های مختلف و سبزیجات مجاز را بعد از شستشوی كامل در اختیار كاسكو قرار دهید تا بخورد.- روزانه در حدود 15 – 20 عدد نخود خیسانده شده ( حداقل باید 3 روز در آب خیس بخورد و طی این مدت روزانه حداقل 3 تا 4 بار آب نخود عوض شود) .- به میزان روزانه یك قاشق چایخوری عسل ( بصورت خالص بدهید یا بیسكوئیت و یا نان تست آغشته به عسل را به كاسكو بدهید) حتی المقدور در وعده صبح باشد بهتر است.- روزانه به مقدار نصف تخم مرغ آب پز ( زرده و سفیده با هم)- روزانه به مقدار چند تكه سیب زمینی پخته شده ( بدون نمك و ادویه )- هفته ای 2 تا 3 بار برنج نیم پز یا پخته (بدون ادویه و چربی و كم نمك ) برای تأمین ویتامین B ( می توانید اگر برنج را آبكش می كنید مقداری از آب برنج را بدهید)
- هفته ای 2 -3 بار جوانه تازه (گندم ، ماش و ...)- روزی یك بار بجای تخمه ، آجیل و دانه مغذی ( پسته ، بادام و ...) به كاسكو بدهید.- روزانه به مقدار حداقل 1 قاشق ماست ( می توانید با غذاهایی مانند سیب زمینی و تخم مرغ و با برنج یا ماكارانی مخلوط كنید)- هر وقت كه ماكارونی دارید به كاسكو هم مقدار چند قاشق بدهید.


- از غذاهایی كه خودتان سر سفره می خورید می توانید بیشترشان را به كاسكو بدهید ( بغیر از فست فود ها و غذاهای پرچرب و ادویه و یا غذاهایی كه در لیست ممنوعه هستند)- روزانه حداقل 4/1 بلال تازه و یا حدود 20 – 30 دانه ذرت به كاسكو بدهید.- از دانه های خوراكی دیگر ( مثل تخم گشنیز ، ماش ، تخم كتان و ...) هم در رژیم غذایی كاسكو قرار دهید.- روزی 1 – 2 عدد قند داخل چای زده یا مقدار كمی چای بصورت شیرین شده ) برای كاسكو بد نیست.- برای تأمین ویتامین « ث » مركبات زیاد به كاسكو بدهید ( فقط تست كنید كه ترش نباشد).نكته – تهیه غذای تقویتیتوصیه می كنم هزینه ای بابت خرید انواع دانه های تقویتی ، آجیل های تقویتی و ... ( اعم از ایرانی و خارجی ) نپردازید. چون براحتی خودتان می توانید آنها را تهیه كنید با توجه به اینكه هم از سلامت و مرغوبیت مواد اولیه آن مطمئن هستید و هم از تاریخ و بهداشت ساخت آن همانطور كه گفتم مكمل های مفید هم بسیارند ولی خرید دانه های تقویتی پرداخت هزینه بیهوده است چون اولأ ، شاید كاسكوی شما تمام مواد داخل آنرا دوست نداشته باشد و نخورد . ثانیأ سلامت و جنس مواد بكار رفته نامشخص است در صورتی كه شما دانه های تقویتی حاوی مخلوطی از مواد زیر هستند :1- تخمه آفتابگردان ( كه به علت رنگی بودن بعضی از آنها به اشتباه افراد فكر می كنند كه با تخمه معمولی متفاوت است )

2- ذرت خشك

3- ماش

4- تخم گشنیز

5- تخم كتان

6- مویز

7- شاه دانه

8- گندم

9- كنجد خام

10-تكه های خرمای خشك

11-عدس

12-به روی این تركیب می توانید مقدار بسیار كم شیر خشك بپاشید ( این دقیقأ همان كاری است كه كارخانه ها تحت عنوان مغذی كردن دانه ها انجام می دهند و گرد سفیدی كه روی آنها می بینید هم ناشی از شیر خشك است )كه شما می توانید به مجموعه فوق اقلامی كه كاسكویتان دوشت دارید اضافه كرده و یا اگر اقلامی را نمی خورد از آن كم كنید. ( مثلأ ناتسی به دانه های ریز مثل ماش و ریز تر از آن علاقه ای ندارد)همانند نمونه بالا می توانید آجیل تقویتی هم برای كاسكویتان درست كنید:


1- به آجیل ها كمی شیر خشك اضافه كنید .

2- هیچ كدام را مغز نكنید و با پوست قرار دهید.

3- یك یا دو تا از اجزاء آجیل را به صورت شور ( معمولی و نه خیلی پر نمك ) قرار دهید.باز هم تأكید می كنم چون كاسكو های متفاوت دارای سلایق متفاوتند اول سلیقه های كاسكویتان راپیدا كنید و سپس اقدام به تنظیم رژیم غذایی نمائید.

خوراكی های تفریحی کاسکوقبل از شروع مطلب می خواهم درباره انتخاب عنوان خوراكی های تفریحی یك توضیح خدمتتان عرض كنم.

دلیل این كه این دسته از خوراكی ها را به نام تفریحی نامیدم این نیست كه این دسته نباید جزء تغذیه اصلی كاسكو ها باشد كما اینكه بعضی از آن ها از اجزاء واجب در رژیم غذایی كاسكو هاست دلیل انتخاب این نام این است كه این دسته از خوراكی ها علاوه بر تأمین بخش از نیازهای روزانه كاسكو ها در سرگرم كردن كاسكو ها نقش دارند و شما می توانید برای تفریح و سرگرمی نیز از آن ها بهره ببرید و از این جهت این دسته از خوراكی ها دارای دو خاصیت بسیار برجسته اند.

1- تأمین منابع مورد نیاز كاسكوها

2- تفریح و سرگرمی كاسكو ها

به چند مورد از این دسته از خوراكی ها می پردازم
1- كف دریا: یكی از مهمترین موادی كه شما باید برای تغذیه كاسكو یتان استفاده كنید كف دریاست. كف دریا رسوبات بجا مانده از سخت پوستان دریایی است كه بصورت تكه های اسفنجی شكل در بازار موجود است. كف دریا علاوه بر داشتن املاح و مواد معدنی بسیار زیاد و مفید ،در هضم و جذب غذای كاسكو نیز بسیار كمك می كند. علاوه بر این كف دریا در كوتاه كردن طبیعی نوك و ناخن كاسكو بسیار مؤثر است و كاسكو با گاز زدن آن احساس خوشایندی دارند.

نكته : كف دریا در محل های متفاوتی قابل تهیه است ولی بنده توصیه می كنم كه شما عزیزان آن را از عطاری ها تهیه كنید چون همین جنس وقتی در پت شاپ ها یا آكواریوم فروشی ها بفروش می رسد دارای قیمتی چند برابر عطاری ها می شود كه این اختلاف قیمت صرفأ بواسطه فروش در اماكن خاص است و هیچ تفاوتی در جنس آن ها نیست.

2- میوه كاج : میوه كاج یكی از محبوب ترین ابزاری است كه شما می توانید بواسطه آن كاسكویتان را سرگرم كنید. میوه كاج بواسطه داشتن مواد معدنی منبع مغذی بسیار خوبی برای كاسكوست ضمنأ در كوتاه نگه داشتن نوك و ناخن كاسكو هم بسیار كمك می كند.بر حسب علاقه كاسكویتان می توانید از میوه بسته كاج و یا از كاج باز شده استفاده كنید.

دقت کنید که قبل از استفاده آنرا خوب شسته و خشک کنید.

3- شاخه درخت : از شاخه درختان بدون شیره و غیر سمی می توانید برای تأمین مواد معدنی و سرگرمی كاسكویتان استفاده كنید. شاخه ها را بصورت تازه و یا خشك می توانید به كاسكو بدهید. شاخه ها را در قطر های مختلف و در اندازه های متفاوت برش دهید و روزانه چند عدد را در اختیار كاسكو قرار دهید.

دقت كنید از شاخه درختانی كه سمپاشی شده اند به هیچ وجه استفاده نكنید.

4- استخوان ران مرغ و بلال تازه : این مورد را در قسمت تغذیه توضیح دادم به همین دلیل به آن نمی پردازم ولی دلیل آوردن در این قسمت به خاطر این است كه این دو ماده غذایی علاوه بر تغذیه كاسكو باعث سرگرمی آن ها نیز می شود.
5- بلوك معدنی : بلوك معدنی یكی از چیزهایی است كه كارخانه ها با هدف تأمین كمبود مواد معدنی پرندگان در اسارت درست می كند كه بسیار هم برای پرنده ضروری و مفید است.

بلوك های معدنی در ابعاد مختلف و در دو نوع جداگانه تولید می شوند:

الف)مدل معمولی كه به رنگ سفید هستند.

ب) مدل ید دار كه به رنگ صورتی موجوداست.

اصولأ بلوك ها دارای سیم برای بستن به قفس پرنده می باشند . ولی اگر پرنده شما هم مثل ناتسی راه باز كردن سیم و كندن بلوك را پیدا كرد.آن وقت بهتر است كه شما بلوك را خرد كرده و به صورت تكه های خرد شده درون غذای كاسكو استفاده كنید.

نظرات
    ارسال نظر

    با نظرات سازنده خود ما را در بهبود ارائه خدمات در خور شایستگی شما عزیزان یاری فرمایید